Emekli enflasyon altında eziliyor

Emekli maaşlarına yapılan zammı yetersiz bulan DİSK Emekli-Sen Diyarbakır Şubesi açıklama yaptı

09 Temmuz 2019 Salı 14:47
56 Okunma
Emekli enflasyon altında eziliyor

Emekliye verilen yüzde 5-6’lık zammın emekliyi enflasyonun altında ezdirdiğinin vurgulandığı açıklamada, “Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine %40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!” denildi.

DİSK Emekli-Sen Diyarbakır şubesi, emekli maaşlarına yapılan zamma ilişkin bir açıklama yaptı.

DİSK Emekli-Sen Diyarbakır Şubesi’nde bugün yapılan açıklamayı şube Başkanı Ali İhsan Yelkovan okudu.

Enflasyon rakamları ile oynuyorlar

“Savaşa, talana, saraya değil; emekliye-emekçiye bütçe” başlığında yapılan açıklamada, “Emeklilerin ücret zammı Ocak ve Temmuz aylarında belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon endeksindeki altı aylık değişim kadar, memur emeklileri ise toplu sözleşmede belirlenen oran kadar altı ayda bir zam alıyor. Altı aylık enflasyon oranı bir önceki zam oranının üzerinde çıkmışsa aradaki fark memurların maaşlarına yansıtılıyor. İşte tam da bu durumda, bizce güvenirliğini çoktan yitirmiş olan TÜİK ve siyasi iktidar devreye girerek zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek adına çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor. Basın açıklaması yapma gereği duymamızın nedeni budur.” ifadelerine yer verildi.

Her şey zamlandı!

Emeklilerin geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkûm edildiğinin belirtildiği açıklamada, “ Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin %80'i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte; ötekileştirilmektedir. “Aktif yaşlanma” zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi, art arda gelen seçimler ve iktidar kabullenemediği için tekrarlanan İBB Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır: Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe... Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır.” denildi.

Maaş zammını az vermek için enflasyonu düşük gösterdiler

Temmuz ayı enflasyon rakamının düşük belirlenmesi ile maaş zamları arasında bağlantı kurulan açıklamada, şunlar ifade edildi: “Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enflasyon %3 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere %5 ila %6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber; en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan Bağ-Kur emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine %40 zam yapılarak ücretleri 18.000 TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!”

Emeklilerin örgütlenmesinin önüne engeller çıkarıldığının vurgulandığı açıklamada emeklilerin talepleri ise şöyle sırlandı:

- Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin!

- TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın pranglarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın!

- Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2500 TL'nin altında olmasın!

- Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın!

- Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin!

- Emekli ikramiyeleri yıl içinde 1750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin!

- Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin!

                                                                                

Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.