Kadına şiddetin sonu bir türlü gelmiyor. Kadınlar niye bu kadar şiddete maruz kalıyor. Neredeyse hemen her gün medyaya birkaç şiddet olayı yansımaktadır. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Medyaya yansımayan boyutunun çok daha fazla olduğu bilinmektedir.

Şiddetle Mücadele Ağı’nın dört aylık açıklaması bile ürkütücü sonucu ortaya koymaktadır. Dört ayda üç kadının katledildiği toplam954 kadının şiddete maruz kaldığını açıklaması.

Diyarbakır’da, birçok sivil toplum kuruluşunun bileşeni olduğu Şiddetle Mücadele Ağı, 4 aylık şiddet verileri raporunu açıkladı. Ortaya çıkan veriler gerçekten ürkütücü boyutlarda. Rapora göre; şiddete en çok kadın ve çocukların maruz kaldığı anlaşılıyor. Sadece Diyarbakır’da son 4 ayda 3 kadının katledildiğini ve toplam 954 kadının şiddet uğradığı konusunda başvuru yaptığını açıkladı. Şiddete maruz kalanların sadece kadın olmadığı, çocuklarında bu şiddet dalgasından nasibini aldığı anlaşılmaktadır. Kadınlara yönelik şiddet sadece sokakta değil aile içinde de sürüyor. Şiddetin sadece fiziksel değil; cinsel, ekonomik, psikolojik, sosyal ve dijital şiddete maruz kaldıkları için gerekli kurumlara başvurularda bulunuyorlar. Bu başvurular içinde 258 kadın can güvenliğinin risk altında olduğunu, 106 kadın ise sığınma talebinde bulunuyor.

Diyarbakır Çocuk Barosu, Çocuk Hakları Merkezi de son dört ayda 1716 çocuğun şiddete maruz kaldığını, aynı süre içerisinde 1526 çocuğun suça sürükleniyor.

Bu verilere karakollara yansıyan olayların dışında olduğu dikkate alındığında gerçek rakamların çok yukarılarda olduğu anlaşılmaktadır. Bu rakamlara sadece bir sayı olarak değil de yaşanan olayı, bunun yarattığı tramvayları dikkate aldığımız da ne kadar yaralı kadın çocuğun geride kaldığını, nasıl bir geleceğe doğru yuvarlandığımızı göstermektedir. Böylesi tablolar ortaya çıktığında yarınlardan nasıl umutlu olacak, yarınlar nasıl güvenli olacak. Endişe etmemek mümkün mü? Geride bu kaygılara kapılmayan ne kadar insan kalmaktadır. Can güvenliği ve tehditlere rağmen şikâyetlerde bulunanların istenen sonucu alamamaları, suç işleyenlerin cezasız kalması sorunu daha da ağılaştırmaktadır. Şiddet uygulayanların ceza indirimi, iyi hal, delil yetersizliği gibi nedenlerden dolayı mağdurlarda ciddi bir güvensizlik gelişmektedir.

Toplumda travma yaratan bir diğer olayda çocuk ve kadın intiharlarında kendini göstermektedir. Bu verilere göre çocuklarda 11 yaşında kendini gösteren intiharların 15-17 yaş aralığında daha yoğun yaşandığı ortaya konulmaktadır. Yine kadınlarda da 18 yaşın üzerinde arttığı ortaya konulmaktadır. Ayrıca intihar etmeyi düşünen, intihar girişiminde bulunanların sayılarını dikkate aldığımızda çok ciddi rakamların ortaya çıkacağı açıktır. Şiddetle mücadele Ağının ortaya koyduğu bu verilerin üzerinde detaylı bilimsel çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu konuda duyarlılığın daha fazla geliştirilmesi gerekmektedir. Yoksa içten içe çürüme geleceği alıp götürecek, onarılması zor yaralar açacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.